top of page

Zasady Bezpieczeństwa
podczas Spaceru Terapeutycznego

Zgłaszając się na spacer terapeutyczny, akceptujesz i potwierdzasz przestrzeganie poniższych zasad.

  1. Spacer terapeutyczny – daje psom najlepszy i właściwy kontakt z innymi psami poprzez wspólną wędrówkę, bez konieczności wchodzenia z nimi w interakcję.

  2. Żelazna zasada – Twój pies nie będzie witał się z innymi psami i ludźmi ani wchodził w bliską interakcję. Tworzymy grupę, która przemieszcza się jako „stado”, skupiając się na wędrówce i neutralnym zachowaniu w obecności innych psów. Od zasady wchodzenia w bliższy kontakt istnieją odstępstwa, które mogą wystąpić w trakcie spaceru (poniżej).

  3. Psy problemowe z żółtą wstążką (B) – Psy z żółtą wstążką mają być traktowane z większą ostrożnością, ze względu na możliwość wystąpienia zachowań agresywnych. W przypadku gdy dwa psy idące w parze wykazują neutralne i łagodne zachowanie wobec drugiego psa, za pozwoleniem prowadzącego behawiorysty i zgodą obu opiekunów, psy będą mogły iść bliżej siebie. W sytuacjach, gdy interakcja jest dozwolona, powinna być krótka, neutralna i pod pełną kontrolą opiekunów. Ważne jest, aby nie stawiać tych psów w sytuacjach, które mogą wywołać eskalację stresu do agresji.

  4. Psy towarzyszące z zieloną wstążką (A) – Psy z zieloną wstążką mogą podchodzić do siebie w trakcie wędrówki, ale interakcje muszą być krótkie i bez skakania oraz zabaw. Opiekunowie powinni monitorować zachowanie swoich psów, aby zapewnić komfort wszystkim uczestnikom. W przypadku, gdy w parze znajdują się pies problemowy z żółtą wstążką i pies towarzyszący z zieloną wstążką, należy zachować zasadę z pkt.3.

  5. Pies musi być na smyczy pod stałą kontrolą opiekuna. Używaj mocnej i trwałej smyczy; smycze typu FLEXI dyskwalifikują uczestnika.

  6. Jedna osoba = jeden pies – Każdy opiekun może prowadzić tylko 1 psa. Wyjątkowo, w przypadku silnego psa, może być obecna druga osoba wspierająca.

  7. Obserwacja i dystans – Obserwuj psa w parze i poprzedzającego. PRZEJMUJESZ DUŻĄ CZĘŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH REAKCJE wynikłe ze zbyt bliskiej obecności twojej i twojego psa. Utrzymuj odległość nie mniejszą jak 4 m od psa idącego przed tobą. IDĄC W PARZE, MASZ DO DYSPOZYCJI PRZESTRZEŃ DO ŚRODKA DROGI. Pies nie może wybiegać do przodu na odległość, która pozwoli mu na przebiegnięcie poza połowę drogi. Nie myśl wyłącznie o swoim psie, który nie jest agresywny. Dystans i zatrzymanie, to najlepsze co możesz zrobić (gdy drugi pies wykazuje agresję skierowaną na twojego psa), aż do momentu gdy agresor uspokoi się i odejdzie. Jeżeli możesz się odsunąć, zrób to. Stanowimy STADO i musimy je dobrze zgrać, żeby spacer był spokojny i przyjemny.

  8. Pies powinien być wypoczęty i w dobrym stanie zdrowia. Suczki z cieczką i psy chore nie mogą uczestniczyć w spacerze.

  9. Opiekun jest w 100% odpowiedzialny za swojego psa i siebie. Uczestnik musi być osobą pełnoletnią, wystarczająco silną do kontrolowania psa, szczególnie w sytuacjach stresowych.

  10. Zakaz używania telefonów – Ograniczamy użycie telefonu do niezbędnego minimum. Unikaj słuchawek w uszach, aby zachować pełną uwagę na otoczeniu.

  11. Duże i silne psy z agresywnym zachowaniem, które mogą pociągnąć opiekuna, powinny być przyprowadzane w kagańcu, chyba że jest pewność, że będą pod kontrolą.

  12. Żółta wstążka – Psy problemowe muszą mieć doczepioną żółtą wstążkę, informującą innych o zachowaniu ostrożności i dystansu. Nową czystą wstążkę otrzymasz od prowadzącego behawiorysty.

  13. Zielona wstążka – Pies towarzyszący powinien być oznakowany zieloną wstążką, informującą o statusie w grupie. Dostaniesz ją na starcie.

  14. Każdy uczestnik jest zobowiązany do sprzątania po swoim psie w miejscach publicznych. W lesie wystarczy przysypać.

  15. Miejsce spotkania, kierunek marszu oraz zajęcia podczas spaceru są wytyczone przez prowadzącego behawiorystę.

  16. Informuj grupę o zagrożeniach, szczególnie gdy ktoś zbliża się od tyłu.

  17. Podczas spaceru przewidziana jest przerwa. Proszę zabrać ze sobą wodę oraz smakołyki dla pupila. Nie robimy przerw samowolnie.

  18. 1 pies = 1 opiekun – To najlepsza równowaga, w której twój pies skupi się na innych psach, a nie na pilnowaniu drugiego opiekuna. Wyjątkowo, w przypadku silnego psa, może być druga osoba wspierająca.

  19. Nie spóźniamy się. Przybycie 15 minut przed czasem pozwala na załatwienie spraw formalnych i obniżenie emocji psa. Ustalona godzina spaceru jest godziną startu, a nie przyjazdu uczestników.

  20. Powyższe zasady mogą ulec zmianie podczas spaceru, jeśli zaleci behawiorysta prowadzący.

  21. Płatność w dniu spotkania, gotówką lub blikiem na nr telefonu 888070801.

  22. Ilość uczestników jest ograniczona. Nie rezerwuj miejsca, jeśli nie jesteś pewien/na swojego przybycia.

Nie trzeba wkuwać na blachę wszystkich punktów – Zasady w dużej mierze mają formę informacyjną. Najważniejsze, żeby ocenić czy twój pies nadaje się do spaceru, ma odpowiednią uprząż i zachować ustalony dystans od uczestników, reagować na grupę i informacje opiekuna grupy. Jeżeli wszystko jasne, możesz zapisać się na najbliższy spacer i poczytać jeszcze kilka informacji poniżej.

Jak wygląda spacer?

- Spacer trwa ok 2 godziny, zależy od tempa i wydarzeń losowych. Super jeśli przyjedziesz trochę szybciej, aby zrobić rundkę z psem na siku i 2.

 - Pamiętaj, że obcy pies, który usilnie chce się z tobą przywitać, to również problemowy pies i spacer ma mu pomóc oduczyć się tego.

- Spacer zaczynamy gęsiego w bezpiecznych odległościach 4m w kierunku wyznaczonym przez organizatora. W zależności od zachowania psów, z czasem odległości będą maleć i zmieniać się  w równoległe parami (odstęp szerokości drogi) jeżeli tak zaleci organizator. Pilnujemy w czasie spaceru swojej pary.

- Dostosuj tempo marszu do inny uczestników, bez wyścigów i ślimaczego marszu. Miej na uwadze, że psy innych uczestników czasami się zatrzymują ;)

- Oglądaj się za siebie. Jeśli za bardzo oddalisz się od grupy, spacer traci właściwy sens. Szczególnie uważaj, żeby nie nachodzić na uczestnika poprzedzającego. Pies uczestnika będący przed tobą może nagle wyskoczyć do tyłu jeśli będziesz zbyt blisko. Jeżeli zatrzymał się widząc twojego psa, ciągnie do niego, ty również zatrzymaj się do czasu, aż ruszy dalej. Nie podchodź bliżej

- Gdy grupa idzie parami i pada hasło, że tworzymy jeden szereg gęsiego, nie robimy tego zatrzymując się. Dużo łatwiej będzie zrobić to w marszu.

- Mamy na uwadze, że będą pojawiać się inni uczestnicy ruchu, samochody, ludzie z psami, rowerzyści, konie, więc mamy oczy dookoła głowy i proszę informować się nawzajem, szczególnie gdy ktoś zbliża się za plecami.

- Jeżeli z naprzeciwka idzie ktoś z psem biegającym luzem, zatrzymujemy się, informujemy grupę i behawiora, który nakłoni do zapięcia psiaka na smycz i lecimy dalej ;)

- Nie zapomnieć przed wyjściem z domu o własnych potrzebach fizjologicznych. Na trasie spaceru nie będzie toalet

- Behawiorysta może podczas spaceru udzielać krótkich rad dot. psa, jednakże nie zrobi pełnej analizy przypadku. To nie ten moment. Można umówić się na konsultację behawioralną.

- Podczas wyznaczonego postoju na odpoczynek daj psu wody, odsuń się od innych psów, staraj się złagodzić emocje psa dotykiem, spokojnym tonem głosu lub serwując smaczki rzucone na ziemię z komendą Szukaj! Możesz oddalić się na czas przerwy.

- na trasie przewidziane są dodatkowe ćwiczenia

- rozmowy między uczestnikami są jak najbardziej wskazane :)

- Zalecam ubrać odpowiednie buty do nierównego terenu. Na komary i kleszcze dla ludziów polecam DEET 50%. Działa! Nie używać na psie.

- pamiętaj, że spacer grupowy jest jedną z form odwrażliwiania psa i może być niewystarczająca dla poprawy zachowania psa. Konieczna może być szersza konsultacja behawioralna i zalecenie ćwiczeń, które można wykonywać każdego dnia.

Spacer Terapeutyczny Psów.jpg

Dojazd

SPACER  TERAPEUTYCZNY  ( do 8 psów )

Spotkanie NIEDZIELA 03 LISTOPAD 2024

9:30 Osów, start u zbiegu ulic  Podbórzańska / Babiogórska

Link do mapy z miejscem spotkania

 

TERAPEUTYCZNY ( do 8 psów )

Spotkanie SOBOTA 05 PAŹDZIERNIK 2024

9:00 WOŁCZKOWO za Głębokim, ul. Leśna 21

Link do mapy z miejscem spotkania

S.TERAPEUTYCZNY ( do 10 psów )

Spotkanie SOBOTA 16 LISTOPAD 2024

9:30 PILCHOWO za kościołem, ul. Wołczkowska

Link do mapy z miejscem spotkania

S.TERAPEUTYCZNY ( do 10 psów )

Spotkanie NIEDZIELA 01 GRUDZIEŃ 2024

9:30 ZDUNOWO,

start u zbiegu ulic Mroczna/Przylesie/Stary Szlak

Link do mapy z miejscem spotkania​​

SPACER  TERAPEUTYCZNY ( do 8 psów )

Spotkanie NIEDZIELA 20 PAŹDZIERNIK 2024

9:30 PILCHOWO, ul. Dębowa, kier. Leśno

Link do mapy z miejscem spotkania

SPACER TERAPEUTYCZNY ( do 10 psów )

Spotkanie SOBOTA 9 PAŹDZIERNIK 2024

9:00 PUSZCZA BUKOWA

polana harcerska/ gł. brama działek ROD PUSZCZA

za domem ul. Chłopska 48

(uwaga na mapę google, bo może błędnie prowadzić po dziurach dookoła działek. Najlepiej kierować się na ul. Chłopską 38>48 i dalej prosto po betonowych płytach)

Link do mapy z miejscem spotkania

TERAPEUTYCZNY ( do 6 psów )

Spotkanie NIEDZIELA x WRZESIEŃ 2024

x Puszcza Bukowa SZKOŁA, spotkanie obok szk. nr 74 przy krzyżu (ul. Seledynowa / Kolorowych Domów)

Link do mapy z miejscem spotkania

 

SPACER TERAPEUTYCZNY ( do 8 psów )

Spotkanie SOBOTA 26 PAŹDZIERNIK 2024

9:00 SIADŁO DOLNE,

spotkanie nad Odrą przy piecach grillowych

Link do mapy z miejscem spotkania

Spotkanie NIEDZIELA 07 KWIECIEŃ 2024

9:30 Kościno, spotkanie przy pętli autobusowej

Link do mapy z miejscem spotkania

W razie problemów z dojazdem dzwonić 888 07 08 01

bottom of page